دوربین مدار بسته، دوربین هایی هستند که در محل نصب، ثابت هستند و تصاویر را ضبط و به سایر مکان ها ارسال می کنند. دوربین های مداربسته انواع مختلفی داشته و هر یک از این مدل ها، کارایی متفاوتی دارند. مهم ترین دسته بندی دوربین های مدار بسته، به شرح زیر بیان می شود:

دوربین های مدار بسته صنعتی
دوربین مدار بسته اسپید دام
دوربین مدار بسته آنالوگ
دوربین مدار بسته مخفی
دوربین مدار بسته تحت شبکه
دوربین مدار بسته بولت
دوربین مدار بسته دام
دوربین مدار بسته باکس
دوربین مدار بسته مادون قرمز
دوربین مدار بسته چشم ماهی یا Fish eye
 دوربین مدار بسته بیسیم wireless :
مزیت های اصلی دوربین مدار بسته، سهولت در نصب آن ها است. برخی از دوربین های مدار بسته مانند دوربین های بی سیم، در هر مکانی قابلیت نصب دارند. گیرنده این دوربین ها، به راحتی جابه جا می شوند. در صورت استفاده از دوربین های بی سیم، هزینه های کابل، سیم و داکت کشی، تا حد زیادی کاهش می یابد.

دوربین مدار بسته بیسیم

  منبع تغذیه در دوربین مدار بسته بی سیم، باتری ها هستند. اگر تعداد این دوربین ها افزایش یابد، هزینه نصب باتری نیز زیاد خواهد شد. به دلیل اینکه سیگنال خروجی این نوع دوربین ها قوی نیست، هر گونه مانع در برابر این دوربین ها، می تواند در سیگنال آن اختلال ایجاد کند. از طرف دیگر، اگر برای دوربین مدار بسته بی سیم، باتری استفاده نشود، الزاماً باید سیم کشی و داکت کشی انجام شود، که این امر موجب بالا رفتن هزینه ها خواهد شد. کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته بی سیم، به دلیل ضعیف بودن سیگنال در آن، زیاد مناسب نیست.

دوربین مدار بسته بیسیم


دوربین مدار بسته مخفی :
  یکی از انواع مدل های دوربین مدار بسته، دوربین مدار بسته مخفی است. با استفاده از این نوع دوربین ها می توان مکان را به صورت غیر محسوس، کنترل نمود. دوربین مداربسته مخفی به انواع زیر دسته بندی می شوند:

دوربین مدار بسته مینیاتوری پین هول
دوربین مدار بسته مینیاتوری معمولی
دوربین مدار بسته دتکتوری
دوربین های هالوژنی
دوربین مدار بسته آینه ای
  دوربین مدار بسته پین هول، به گونه ای نصب می شود که امکان رؤیت آن وجود ندارد. فناوری این دوربین ها به گونه ای است که لنز دوربین به صورت یک حفره کوچک است و از درون این حفره، تصاویر ثبت می شوند. علاوه بر کیفیت بالای تصویر، این دوربین ها قیمت بالایی هم دارند.دوربین مخفی  دوربین های مخفی هالوژنی، به راحتی در قالب یک لامپ هالوژن جای می گیرد و می تواند تصاویر را با کیفیت بالا ثبت کند. دوربین مدار بسته مخفی از نوع آینه ای، در ظاهر به صورت یک آینه محدب است، اما داخل آن یک دوربین مخفی نصب می شود. نکته مهمی که در مورد این دوربین ها وجود دارد این است که در صورت استفاده از این مدل دوربین مخفی، باید حتماً نور محیط تنظیم باشد تا تصاویر ضبط شده کیفیت خوبی داشته باشند.

  دوربین مخفی مینیاتوری معمولی، در واقع ساده ترین نوع دوربین های مخفی هستند که بیشتر برای کاربردهای شخصی مورد استفاده قرار می گیرند. این دوربین ها ارزان هستند و به راحتی می توانند از دید افراد پنهان شوند. برخی از دوربین های مدار بسته مخفی، قابلیت ثبت تصاویر در شب را دارند. تکنولوژی این دوربین ها ، بر اساس امواج مادون قرمز است. کارایی این دوربین ، مانند دوربین مدار بسته نوع پین هول است.

  یکی از انواع جالب دوربین مدار بسته، دوربین های مخفی دتکتوری است. این دوربین ها در ظاهر، به صورت سیستم های هشدار ایمنی آتش سوزی یا سیستم های اعلام سرقت نصب می شوند؛ از این رو به هیچ عنوان قابل تشخیص نمی باشند.

دوربین مدار بسته بولت Bullet :
  یکی از رایج ترین نوع دوربین ها که برای فضاهای باز و اماکن پر رفت و آمد مناسب هستند، دوربین های مدار بسته بولت هستند. دوربین مدار بسته بولت در سه نوع آنالوگ، تحت شبکه و AHD، در بازار موجود است. لنز دوربین بولت، هم به صورت ثابت و هم به صورت متغیر قابل نصب است. میدان ثبت تصاویر برای دوربین مداربسته بولت با قابلیت دید در شب، از 10 تا 50 متر است؛ متوسط فاصله ضبط تصاویر با کیفیت برای این دوربین ها، 20 متر است.دوربین مدار بسته بولت


  برخی از مدل های دوربین مدار بسته، برای نصب و کاربرد در شرایط سخت مناسب هستند. دوربین های کنترل کیفیت راه و جاده های کشور، دوربین کارخانه ها و صنایع، دوربین مدار بسته موجود در انبارها و …، مثال هایی از کاربردهای این نوع دوربین هستند.

کاربرد دوربین مدار بسته صنعتی :
  دوربین مدار بسته صنعتی، در شکل ظاهری شبیه به یک جعبه مستطیلی شکل است که معمولاً بدنه پلاستیکی یا فلزی دارند. انواع لنز را می توان در این نوع دوربین به کار برد. تنها عیب این نوع دوربین ها، عدم قابلیت دید در شب است.

  نوع دیگری از دوربین مدار بسته، دوربین های اسپیددام هستند. شکل ظاهری این نوع دوربین ها، به صورت نیم کره است؛ دوربین اسپیددام، قابلیت چرخش در تمام زاویه ها، با سرعت بالا را دارد. فناوری دوربین مدار بسته اسپیددام، ثبت تصاویر با کیفیت بالا و امکان بزرگ نمایی تصویر را فرآهم می کند. این دوربین در مناطقی نصب می شود که قصد ضبط و ثبت تصاویر در فواصل دور، مورد نظر است. دوربین اسپید دام، از قابلیت چرخش 360 و 180 درجه، بزرگ نمایی و زوم کردن تصویر برخوردار است.

  نکته مهم در مورد دوربین مدار بسته گردان این است که، این دوربین ها تصاویر را در یک جهت ثبت می کنند؛ با اینکه قابلیت چرخش در همه زوایا را دارند، اما فقط می توانند تصاویر را به صورت لحظه ای و آن هم در یک جهت ضبط کنند. مزیت اصلی این دوربین این است که می توان برنامه آن را به گونه ای تنظیم کرد که در زمان مشخص، محل های مشخصی را ثبت نماید.

  برخی دیگر از انواع دوربین مدار بسته نیز وجود دارند که بسته به شرایط محیطی مورد استفاده قرار می گیرند؛ شرایطی مانند شرایط جوی باران و برف، خشکی و حرارت بالا، تشعشعات و …، بر روی انتخاب و کاربرد دوربین مدار بسته تأثیر فراوان خواهد داشت.